WSZYSTKIE WPISY

Jak działa ubezpieczenie na życie?

11.7.2023
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenia na życie pełnią istotną rolę w zabezpieczaniu finansów naszych najbliższych w razie śmierci właściciela polisy. To ochrona stabilności ekonomicznej rodziny. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto ubezpieczyć się na życie?
  2. Jakie polisy kupują Polacy?
  3. Polisa uszyta na miarę wcale nie musi być droga

Dlaczego warto ubezpieczyć się na życie?

  • w wypadku śmierci, rodzina lub wskazani uposażeni  otrzymują wsparcie finansowe w wysokości sumy ubezpieczenia,
  • polisa na życie może zabezpieczyć finansowo wspólników biznesowych,
  • ubezpieczenia na życie stanowią zabezpieczenie dla zaciąganych przez zmarłego zobowiązań, np. kredytów hipotecznych.

Dzięki ochronie, najbliżsi nie będą martwić się o codzienne wydatki czy spłatę kredytów. Ubezpieczenie na życie daje pewność, że pomimo naszej nieobecności, rodzina będzie miała dostęp do środków, które umożliwią im godne życie. Gwarantem jest suma ubezpieczenia, na którą zdecydował się wcześniej ubezpieczony. Warto więc dobrze przemyśleć wybór polisy i dopasować ją do późniejszych potrzeb. 

Jakie polisy na życie kupują Polacy?

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na koniec trzeciego kwartału 2022 roku indywidualne ubezpieczenia na życie miało 42% Polaków. To około 9,6 mln osób w wieku 18-65 lat. Ponadto 11,5 mln korzysta z ochrony ubezpieczeń grupowych.

Wysokość sumy ubezpieczenia - kwota na jaką się ubezpieczamy, jest ograniczona naszymi możliwościami finansowymi i wyborem odpowiedniego wariantu polisy. Wysokość sumy ubezpieczenia jest głównym czynnikiem wpływającym na kwotę składki.

Ubezpieczenie na życie dopasowujemy  sami do własnych potrzeb i zobowiązań. Niektórzy wybiorą ochronę bliskich, inni będą chcieli zapewnić bezpieczeństwo spłaty rat kredytu hipotecznego czy wspólników w spółce.  W Leadenhall Insurance dostępnych jest kilka możliwości:

  • podstawowe ubezpieczenie na życie Leadenhall Life, które zapewnia bezpieczeństwo finansowe bliskim poprzez wypłatę kwoty nawet do 2 milionów złotych w przypadku śmierci ubezpieczonego z jakiejkolwiek przyczyny,
  • ubezpieczenie Leadenhall LifeUp, które zapewni wsparcie finansowe rodzinie w przypadku śmierci i zapewni środki na spłatę zobowiązań, spłatę udziałów w spółce przez wspólników lub zapłatę podatku spadkowego. W tym wariancie sumy ubezpieczenia zależą od wieku ubezpieczonego oraz są z góry określone. Nie są wymagane dokumenty medyczne oraz badania lekarskie.
  • ubezpieczenie kredytu hipotecznego Leadenhall Kredyt. To zabezpieczenie wierzytelności banku, suma ubezpieczenia zmniejsza się w czasie tak, aby podążała za saldem kredytu. Dzięki temu wysokość składki co roku maleje.
  • Ubezpieczenie Leadenhall VIP dla osób, które osiągają wysokie przychody. To wariant dla tych, którym niezbędna jest ochrona na wysokie sumy i myślą o sukcesji majątkowej, zabezpieczeniu wspólników oraz wysokich zobowiązań wynikających z prowadzonych inwestycji, zaciągniętych kredytów czy wyemitowanych obligacji.

Polisa uszyta na miarę wcale nie musi być droga

Panuje przekonanie, że zakup polisy jest sporym wydatkiem i może obciążyć znacząco domowy budżet. Wcale nie musi tak być – ubezpieczenie na życie może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co oznacza, że może być tańsze niż np. abonament sieci komórkowej czy subskrypcja aplikacji

Polisę na życie mogą zawrzeć osoby w wieku od 18 do 70 lat, jednak należy pamiętać, że nie zawsze pełna ochrona obowiązuje od chwili zawarcia umowy. Wszystko zależy od rodzaju polisy oraz wybranej ochrony. Czasem w polisie na życia stosowana jest tzw. karencja. Szczegółowe informacje są zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Ubezpieczenia na życie są więc ważnym narzędziem w budowaniu bezpieczeństwa finansowego i troski o przyszłość najbliższych. Oferując ochronę finansową, gwarancję spłaty zobowiązań czy wsparcie dziedziczenia, ubezpieczenia na życie stanowią solidną podstawę spokoju o losy najbliższych.

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY