WSZYSTKIE WPISY

OC dla konsultantów IT. Kto może się ubezpieczyć?

7.3.2023
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenia IT - dlaczego warto o nie zadbać? W erze cyfryzacji ochrona przed ryzykiem jest kluczowa. Wyjaśniamy, jakie korzyści daje ubezpieczenie IT oraz przed jakimi zagrożeniami może chronić ubezpieczenie dla firm działających w branży technologicznej.

Zastanawiasz się, ile może kosztować błąd przy pracy w branży nowych technologii? Ubezpieczenie OC dla konsultantów IT chroni przed konsekwencjami finansowymi, które są skutkiem wykonywania obowiązków zawodowych. Dowiedz się, w jakich przypadkach zadziała i jakie koszty może pokryć ubezpieczyciel.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jakie stanowiska mieszczą się w terminie „konsultant IT”?
 2. Czym jest polisa OC i jak działa w praktyce?
 3. Jaki jest dokładny zakres ochrony?
 4. Kiedy nie otrzymasz odszkodowania?
 5. Czy warto kupić OC zawodowe?

Konsultant IT – kto to?

Nie wiesz, czy ta polisa jest odpowiednia dla Ciebie? Sprawdź, kto może skorzystać z tego rodzaju ubezpieczenia.

OC konsultanta IT skierowane jest do:

 • programistów,
 • testerów oprogramowania,
 • deweloperów,
 • specjalistów UX/CX,
 • menedżerów projektów,
 • administratorów sieci,
 • specjalistów ds. baz danych.

Krótko mówiąc, do wszystkich specjalistów z branży nowych technologii.

Ważne!

Z ubezpieczenia mogą skorzystać specjaliści z branży, którzy pracują w oparciu o dowolną umowę cywilnoprawną. A także firmy IT z przychodami do 5 mln zł, które świadczą usługi dla klientów z terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Błędy popełnione w pracy mogą być dla Ciebie bardzo kosztowne. Na przykład wtedy, gdy Twój pracodawca lub klient poniosą spowodowane Twoim działaniem straty lub winny sposób nie wywiążesz się z umowy i narazisz się na zapłatę kary umownej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zapewni Ci ochronę finansową (przejmie na siebie roszczenie od poszkodowanego pracodawcy lub klienta) i pokryje dodatkowe wydatki z tym związane (np. koszty ochrony prawnej).

Mówiąc najprościej, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to ochrona przed konsekwencjami finansowymi, gdy ubezpieczony (czyli Ty) wyrządzi szkodę osobom trzecim. Jak to działa w praktyce?

Ubezpieczenie OC może dotyczyć różnych obszarów - np. OC komunikacyjne użytkowania pojazdów mechanicznych, a OC w życiu prywatnym wykonywania codziennych czynności. Tak samo jest z OC dla specjalisty IT, które jest związane z Twoją działalnością zarobkową w branży informatycznej.

Błąd przy oprogramowaniu? Złamany obowiązek zachowania tajemnicy lub prawo własności intelektualnej? A może Twoje działanie sprawiło, że klient jest narażony na oszczerstwa i zniesławienie? Nie musisz się martwić zapłatą zadośćuczynienia z własnej kieszeni, bo dzięki OC zawodowemu ubezpieczyciel pokryje te koszty za Ciebie.

Jaki jest zakres ochrony polisy OC dla branży IT?

W Leadenhall Insurance zakres ochrony zależy do wybranych przez Ciebie sekcji.Masz następujące możliwości:

Sekcja I – ubezpieczenie dobrowolne, obejmuje roszczenia wynikające ze szkód powstałych podczas zawodowego świadczenia usług. Obejmuje również:

 • dodatkowe koszty obrony,
 • pokrycie kosztów w postępowaniu karnym,
 • odpowiedzialność za naruszenie praw własności intelektualnej,
 • odpowiedzialność za naruszenie obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej,
 • odpowiedzialność za zniesławienie
 • utrata dokumentów.

Sekcja II – tzw. ubezpieczenie cyber, obejmuje roszczenia wynikające ze szkód z tytułu naruszenia zasad ochrony danych osobowych (RODO), w tym postępowań regulacyjnych prowadzonych przez organ nadzoru oraz szkód wynikających z działania złośliwego oprogramowania (tzw. ryzyka CYBER).

Pamiętaj, że z posiadaniem ochrony związanych jest kilka wymagań, od których uzależnione jest wsparcie ubezpieczyciela po szkodzie. Przede wszystkim nie możesz trzymać dla siebie informacji o okoliczność, które były pośrednią lub bezpośrednią przyczyną zdarzenia. Oczywiście polisa nie obejmuje m.in. sytuacji, które kwalifikują się jako przestępstwa.

Czy warto kupić OC konsultanta IT?

W branży nowych technologii ryzyko popełnienia szkody na dużą skalę jest spore.Koszty rekompensaty mogą natomiast sięgać kilkuset tysięcy, a w skrajnych przypadkach milionów złotych.

Wysokość składki zależy od przynajmniej kilku czynników, m.in. sumy gwarancyjnej wskazanej w polisie czy wkładu własnego. W Leadenhall Insurance możesz samodzielnie wybrać górną granicę odszkodowania, które przejmie na siebie ubezpieczyciel.

Decyzję podejmujesz w oparciu o poniższe limity:

 • Sekcja I – od 500 tys. zł do 5 mln zł,
 • Sekcja II – od 200 tys. zł do 500 tys. zł.

Więcej szczegółów na temat zawodowego ubezpieczenia OC konsultanta IT znajdziesz TUTAJ

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY