WSZYSTKIE WPISY

Ubezpieczenie OC zawodowej dla mediatora

3.11.2023
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenie OC chroni przed roszczeniami osób trzecich, którym mediatorzy wyrządzą szkodę w czasie wykonywania pracy. Finansowe skutki roszczenia przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 1. Czym zajmuje się mediator?
 2. Z jakiego względu ta profesja powinna mieć polisę odpowiedzialności cywilnej zawodowej?
 3. Polisa OC zawodowej – dlaczego warto ją mieć? 
 4. Jakie profesje zajmujące się usługami profesjonalnymi mogą skorzystać z polisy OC? 

Czym zajmuje się mediator?

Mediator to osoba, której głównym celem jest znalezienie rozwiązania spornej sytuacji poprzez próbę doprowadzenia do ugodowego i akceptowalnego dla skonfliktowanych stron trwałego rozwiązania. Osoba wykonująca ten zawód musi być neutralna i niezależna. Jej zadaniem jest ułatwianie komunikacji i identyfikowanie rzeczywistych problemów, a także wsparcie uczestników konfliktu w budowaniu jak najlepszej atmosfery do zakończenia go. Poza tym na mediatorze spoczywają kwestie formalne osiągnięcia porozumienia.

Dlaczego mediator powinien mieć polisę OC?

Mediator może popełnić błąd w trakcie rozstrzygania konfliktów. One rzutują na kształt i zasadność osiągniętego porozumienia. 

Potencjalne pomyłki mediatorów to np. nieścisłości, nieprecyzyjne lub niedopuszczalne sformułowania. Brak jednoznaczności i precyzji ugody może utrudnić jej egzekwowanie. 

Przykłady:

 • w wyniku mediacji rodzic reprezentujący dziecko zrzekł się alimentów na przyszłość, co jest niezgodne z prawem,
 • mediator może być również odpowiedzialny za to, że  ustalono nieproporcjonalnie wysokie alimenty,
 • mediatorom zdarzają się także błędy dotyczące odsetek i decyzji o władzy rodzicielskiej.

Polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej chroni mediatora przed ewentualnymi roszczeniami. Mogą się one pojawić, jeżeli jedna lub obie strony sporu będą poszkodowane wskutek działań mediatora.

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale warto je traktować jako konieczny element wykonywania tej profesji.

Także dlatego, że jej posiadanie to potwierdzenie profesjonalizmu i troski o jakość świadczonych usług – to pozytywnie wpływa na wizerunek i buduje zaufanie klienta.

Polisa OC zawodowej – dlaczego warto ją mieć?

W Leadenhall ubezpieczenie OC zawodowej dla profesjonalistów dostępne jest dla ponad 250 profesji w 14 obszarach działalności. Za konstrukcję ochrony odpowiada Lloyd’s of London – najstarszy i największy rynek ubezpieczeń specjalistycznych na świecie.

To dobrowolna ochrona, z której możesz skorzystać, jeżeli zajmujesz się mediacją i nie obejmuje Cię ustawowy obowiązek posiadania OC. Warto dodać, że to także rozwiązanie dla przedstawicieli profesji objętych obowiązkiem ubezpieczeniowym, które chcą zwiększyć limit ochrony ponad wymagany przez ustawodawcę.

W ramach polisy przejmujemy na siebie finansowe konsekwencje roszczeń o wartości nawet do 2 mln zł. Składka zależy m.in. od charakteru działalności, przychodów oraz wysokości sumy gwarancyjnej. Minimalna cena rocznej ochrony zaczyna się od około 400 zł.

Kto oprócz mediatora może skorzystać z OC zawodowej? 

Jedną z kategorii profesji, których reprezentanci mogą ubezpieczyć się w Leadenhall, są tzw. inne usługi profesjonalne. Oto jakie zawody obejmuje: 

 • Arbiter*,
 • Rozjemca,
 • Mediator,
 • Biegły sądowy,
 • Grafolog,
 • Ekspert ds. pisma,
 • Tłumacz symultaniczny,
 • Meteorolog,
 • Synoptyk.

*nie dotyczy świadczenia usług w zawodzie adwokata, radcy prawnego, notariusza i sędziego

Listę pozostałych profesji znajdziesz pod tym linkiem.

Pamiętaj, ubezpieczenie OC zawodowej można zawrzeć wyłącznie za pośrednictwem niezależnych pośredników – agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Zapytaj o szczegóły. 

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY