WSZYSTKIE WPISY

Ubezpieczenie od utraty dochodu kontra ZUS. Analiza i porównanie.

16.2.2024
,
Leadenhall Insurance

Zestawiliśmy ze sobą dwie opcje zabezpieczenia przedsiębiorcy na wypadek niezdolności do pracy: ubezpieczenie od utraty dochodu w Leadenhall i świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Polsce w 2024 roku? Przyjrzymy się liczbom, metodzie wyliczenia świadczeń oraz różnicom pomiędzy nimi.

Z artykułu dowiesz się: 

 1. Czym jest ubezpieczenie od utraty dochodu i NNW?
 2. Jak dostosować zakres polisy do swoich potrzeb?
 3. Na jakie świadczenie od ZUS możesz liczyć w 2024 roku?
 4. Ile dokładnie wyniesie Twoje świadczenie w ramach polisy od utraty dochodu i NNW w Leadenhall?

Czym jest ubezpieczenie od utraty dochodu i NNW?

W Leadenhall to ubezpieczenie, które zapewnia Ci wypłatę świadczenia w wysokości do 65% dotychczasowych przychodów, jeżeli wskutek choroby lub po wypadku utracisz zdolność do zarobkowania.

Jacy profesjonaliści mogą skorzystać z ubezpieczenia od utraty dochodu i NNW oferowanego przez Leadenhall? To reprezentanci aż 250 różnych specjalizacji, w tym:

 • przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów, jak np. architekci, księgowi, adwokaci, rzemieślnicy, marynarze czy freelancerzy,
 • osoby zatrudnione na etacie z wysokimi zarobkami i znacznymi zobowiązaniami finansowymi.

Jakie korzyści przynosi nasza polisa?

 1. Gwarantuje stabilność finansową w sytuacji czasowej lub całkowitej niezdolności do wykonywania swojego zawodu (w wyniku choroby czy po wypadku).
 2. Zapewnia miesięczne wypłaty, które mogą sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych przez okres 2 lat lub jednorazowo kilka milionów złotych,
 3. Zapewnia bezpieczeństwo finansowe bliskim do kwoty nawet 10 milionów złotych w przypadku Twojej śmierci na skutek wypadku,
 4. Pozwala na otrzymanie wysokich odszkodowania w przypadku inwalidztwa, adekwatnych do stopnia niepełnosprawności,
 5. Zapewnia szereg dodatkowych benefitów, takich jak wynagrodzenie za pobyt w szpitalu, trwałe skutki obrażeń, adaptację do życia z niepełnosprawnością, pokrycie kosztów leczenia czy kosztów pogrzebu.

Jak dostosować zakres polisy do swoich potrzeb?

Podczas wyboru ubezpieczenia od utraty dochodu w Leadenhall, istnieje możliwość dostosowania zakresu ochrony do Twoich indywidualnych potrzeb. Możesz wybierać spośród dostępnych zakresów obejmujących wypadki i choroby. Pozwala to na dopasowanie ochrony do obszarów, które są istotne dla Twojego zawodu, stylu życia czy obaw dotyczących zdrowia.

Kluczowym krokiem jest ustalenie sumy ubezpieczenia, która jest adekwatna do Twoich aktualnych zarobków oraz stanu majątkowego i zaciągniętych zobowiązań. Dzięki temu, świadczenia w przypadku utraty dochodu będą odpowiadały na Twoje rzeczywiste potrzeby finansowe. W ten sposób zapewnią Ci kompleksową ochronę na wypadek niezdolności do pracy.

Jakie są korzyści?

 • Ciesz się spokojem i bezpieczeństwem finansowym, gdy jesteś niezdolny do pracy,
 • Ubezpieczenie z prestiżowym znakiem jakości z Lloyd’s Insurance Company,
 • Ochrona także dla chorób czy uszkodzeń ciała, które były leczone lub konsultowane przez lekarza zaledwie 36 miesięcy przed zawarciem polisy i wcześniej.

Umowę zawrzesz przez internet nawet w kilkanaście minut i podpiszesz ją elektronicznie. Pamiętaj jednak, że nasi agenci chętnie przeprowadzą Cię przez proces zakupu!

Na jakie świadczenie od ZUS możesz liczyć w 2024 roku?

Odszkodowanie z tytułu utraty dochodu według ZUS przysługuje w momencie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej (każdej, nie tylko w Twoim zawodzie!).

W takiej sytuacji może Ci przysługiwać jedno z poniższych świadczeń: 

 • Zasiłek chorobowy (do 182 dni) - 80% wynagrodzenia,
 • Jednorazowe odszkodowanie przy całkowitej niezdolności do pracy (ok. 20 tys. zł),
 • Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - kwoty najniższego gwarantowanego świadczenia emerytalno-rentowego od 1 marca 2024 r. wynosi 2137,15 zł.

Załóżmy, że Twój miesięczny dochód to 10 tys. zł. Jednorazowe odszkodowanie: 20 tys. zł - przy całkowitej niezdolności do pracy lub świadczenie emerytalno-rentowe, które wyliczane jest indywidualnie. 

Twoje zarobki są inne? Aby ustalić wysokość swojej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy musisz – zgodnie z poniższą instrukcją ze strony ZUS-u – dodać:

 • 24% kwoty bazowej,
 • po 1,3% podstawy wymiaru  za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
 • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
 • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu, który brakuje do pełnych 25 lat stażu ubezpieczenia (okresów składkowych i nieskładkowych), liczonych od dnia, w którym złożysz wniosek o rentę, do dnia, w którym osiągnąłbyś wiek 60 lat. Okres ten nazywamy stażem hipotetycznym.

Jaki jest „zwrot” z polisy ubezpieczeniowej od utraty dochodu i NNW w Leadenhall?

Jak wspomnieliśmy: wsparcie finansowe w razie utraty zdolności do pracy w zawodzie wskazanym w polisie wynosi 65% Twojego wynagrodzenia sprzed szkody. Otrzymasz je za niską składkę – ok. 1,5% rocznych przychodów.

Spójrz, jak to wygląda w praktyce.  Przyjmijmy, że zarabiasz 10 tys. złotych. W przypadku utraty dochodu, dzięki polisie Leadenhall Twoje świadczenie miesięczne wyniesie 65% z 10 tys. zł, czyli 6,5 tys. zł. Roczna suma tego świadczeń: 6,5 tys. zł x 12 to kwota rzędu 78 tys. zł.

Wysokość składki rocznej wyniesie mniej niż 1,5% z 120 tys. zł, czyli około 1,8 tys. zł.

Podsumowując: W Leadenhall oferujemy regularne świadczenia na poziomie 78 tys. zł rocznie, podczas gdy świadczenia ZUS są ograniczone do 20 tys. zł jednorazowo przy całkowitej niezdolności do pracy.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i skonsultować się z agentem, aby dopasować polisę do indywidualnych warunków życiowych.

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY