WSZYSTKIE WPISY

Jesteś lekarzem? Sprawdź, jak zabezpieczyć swoje dochody!

24.3.2023
,
Leadenhall Insurance

Jak ubezpieczyć dochód lekarza? Odkryj rozwiązania ubezpieczeniowe dla lekarzy i chroń swoje zarobki przed nieprzewidzianymi sytuacjami. W artykule dowiesz się, jakie kwoty możesz ubezpieczyć oraz jakie są zalety ubezpieczenia w Leadenhall. Nie ryzykuj utraty dochodu z powodu wypadku lub choroby - przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy warto kupić polisę ubezpieczeniową.

Wiele lat studiów, specjalizacja, kursy, szkolenia… Żeby zostać dobrze zarabiającym lekarzem, potrzeba ciężkiej pracy i czasu. Ale wystarczy chwila, by w związku z wypadkiem lub chorobą stracić możliwość wykonywania zawodu. Tłumaczymy, jak lekarz może ubezpieczyć się od utraty dochodu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Ile zarabiają lekarze?
 2. Jak często stajemy się niezdolni do pracy?
 3. Od czego chroni polisa Leadenhall Medica?
 4. Na jakie sumy możesz się ubezpieczyć?
 5. Jakie są najważniejsze zalety ubezpieczenia dla lekarzy w Leadenhall?
 6. Kiedy nie otrzymasz odszkodowania?
 7. Czy warto kupić Leadenhall Medica?
 8. „Ile zapłacę za ubezpieczenie?”

Ile zarabiają lekarze?

W 2020 r. lekarze byli czwartą pod względem wysokości zarobków na etacie grupą zawodową (dane: GUS).Nie zmienia to faktu, że wynagrodzenia lekarzy w Polsce są bardzo zróżnicowane. Inne kwoty figurują na kontraktach w dużych prywatnych placówkach medycznych, a zupełnie inne na umowach w małych szpitalach powiatowych. Wysokość pensji zależy też od prestiżu specjalizacji, dodatków i wynagrodzeń za dyżury (w niektórych przypadkach to nawet 300 godzin w miesiącu).

Według danych Sedlak & Sedlak z 2021 r. statystycznie najwięcej może zarobić specjalista chirurgii ogólnej, pracujący w placówce zatrudniającej 50-249 osób – przeciętnie 10 030 zł brutto. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich w 2023 r. wzrost minimalnych płac podniesie od lipca podstawową pensję lekarza ze specjalizacją do 9 935,09 zł.

Z kolei analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego już w 2019 r. szacowali średnie przychody lekarzy na 25,3 tys. zł miesięcznie. I ta ostatnia kwota wydaje się być najbliższa prawdy w kontekście realnych zarobków branży. A jaka jest statystyczna możliwość, że stracisz swoje możliwości zarobkowe?

Jak często stajemy się niezdolni do pracy?

W 2021 r. orzecznicy ZUS za niezdolnych do pracy lub samodzielnej egzystencji uznali 179 508 osób (z czego 26%za całkowicie niezdolnych do pracy). To oznacza, że statystycznie w ciągu dekady prawie 11% pracujących Polaków straci zdolność do pracy zarobkowej. Co ciekawe, wg danych ZUS urazy to tylko 7% przyczyn całkowitej niezdolności do pracy (liczba wypadków przy pracy w 2021 wyniosła 68 777).

Większość przyczyn niezdolności stanowiły:

 • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego, krążenia, nerwowego (łącznie 46%),
 • zaburzenia psychiczne (18%),
 • nowotwory (14%).

Renta ZUS z tytułu niezdolności do pracy przysługująca osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia, w 2023 r. wynosi 1588,44 zł.

Porównaj ją z powyższymi danymi dotyczącymi zarobków w branży medycznej. Różnicę widać już na pierwszy rzut oka – jeśli stracisz zdolność do wykonywania pracy, otrzymasz z ZUS jedynie niewielki procent Twoich statystycznych lekarskich dochodów.

Rozwiązaniem jest polisa Leadenhall Medica – ubezpieczenie od utraty dochodu. Dzięki jej konstrukcji możesz zagwarantować sobie rekompensatę utraconych zarobków brutto w zamian za zaledwie ok. 1% ich rocznej wysokości.

Od czego chroni polisa Leadenhall Medica?

Leadenhall Medica to polisa chroniąca lekarzy (niezależnie od specjalności)na wypadek utraty dochodu (możliwości zarobkowych) w związku z całkowitą okresową lub trwałą niezdolnością do pracy w związku z chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Co ważne, chodzi o utratę możliwości pracy w zawodzie lekarza, a niemożliwości pracy jako takiej!

Dokładny zakres ochrony Leadenhall Medica może obejmować wypłatę świadczenia na wypadek:

 • utraty dochodu,
 • śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku,
 • inwalidztwa,
 • zakażenia wirusem WZW.

Do wyboru masz też wiele klauzul dodatkowych, m.in.

 • świadczenie szpitalne
 • trwałe uszczerbki na zdrowiu
 • dostosowanie do życia w niepełnosprawności.

Na jakie sumy możesz się ubezpieczyć?

Jeżeli po wypadku lub w związku z chorobą nie możesz pracować w swojej branży, ale istnieje szansa, że wrócisz do zawodu, możesz nawet przez 2 lata otrzymywać 65% dotychczasowego przychodu brutto (podstawą do wyliczenia jest średnia z 12 miesięcy sprzed szkody). Twoja polisa może opiewać na sumę nawet 10 mln złotych za dożywotnią niezdolność do pracy w swoim zawodzie, śmierć lub inwalidztwo w wyniku wypadku.

Pamiętaj, że sumę ubezpieczenia możesz łatwo dopasować do swoich zarobków i stanu majątkowego.

Możemy objąć Cię ochroną nawet podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania?

Przed zawarciem umowy nie musisz wypełniać ankiety medycznej i robić żadnych badań. Pamiętaj jednak, że z ubezpieczenia wyłączone są niektóre choroby i następstwa wypadków, które były leczone lub konsultowane z lekarzem przedzawarciem umowy ubezpieczenia.

W określonych sytuacjach ubezpieczyciel może objąć Cię ochroną pomimo istniejących schorzeń. Zawsze wyłączone są jednak:

 • stany związane z postępującym zwyrodnieniem kręgosłupa, stawów czy kości,
 • choroby psychiczne i nerwowe,
 • choroby weneryczne i związane z wirusem HIV (nie dotyczy to rozszerzenia świadczeń na wypadek zakażenia HIV w związku z wykonywaniem zawodu).

Czy warto kupić Leadenhall Medica?

Zdecydowanie tak, bo dostajesz:

 • kompleksowy wybór zakresów ochrony, umożliwiający Ci dobranie polisy adekwatnej do Twoich potrzeb,
 • pełne poczucie finansowego bezpieczeństwa, nawet jeśli osiągasz naprawdę wysokie dochody z Twojej pracy w charakterze lekarza.

Sprawdźmy to na konkretnym przykładzie:

KRZYSZTOF, 45 LAT

Uznany chirurg  pracujący na kontrakcie. Główny żywiciel rodziny – finansuje studia dzieci,  spłaca kredyt hipoteczny i leasing auta.

CO SIĘ STAŁO?

 • skomplikowane  złamania kości śródręcza w wypadku
 • 9-miesięczna  przerwa w pracy spowodowana serią zabiegów chirurgicznych i rehabilitacją

PROBLEM KRZYSZTOFA

 • potrzebuje  10 tys. zł miesięcznie, by zapewnić środki na bieżące potrzeby rodziny

JAK MOŻE GO ROZWIĄZAĆ  LEADENHALL MEDICA?

 • za  utratę dochodu w wyniku czasowej niezdolności do pracy z powodu wypadku i  choroby możesz dostać nawet 50 tys. zł miesięcznie na okres aż 60 miesięcy

„Ile zapłacę za ubezpieczenie?”

Wszystko zależy od Twoich zarobków i zakresu, jaki wybierzesz. Przykładowo, gwarancja wypłacania 10 tys. zł miesięcznie przez okres do 2 lat oznacza roczną składkę w wysokości ok.2400 zł. Nieco uśredniając, można powiedzieć, że zazwyczaj składka to ok. 1%Twoich dochodów brutto.

Szukasz szerszej ochrony? Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci znaleźć agenta, który dopasuje ofertę do Twoich potrzeb.

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY